YAPAY DALAK KANI HIV’DEN TEMİZLEYECEK

0

Araştırmacılar kanı enfeksiyonlardan temizlemek için yeni bir cihaz geliştirdiler. Bu cihaz ile bilinmeyen patojenler tarafından oluşturulan bir enfeksiyon bile yok edilebilecek.

yapay-dalak

Dalaktan esinlenerek yaptıkları cihazın kanı hızlıca temizleyebildiğini belirten araştırmacılar antibiyotiğe dirençli bakterilerden, E.coli ve Ebola’ya kadar birçok ajandan da kurtulabileceğimizi belirtiyorlar.

Kan zehirlenmesi de denilen sepsis, tedavisi çok zor olan ve genelde ölümle sonuçlanan kanın enfeksiyonuyla oluşan iltihap durumu. Sepsisin etkin tedavisi için kanda enfeksiyona neden olan ajanın bilinmesi gerekiyor, ama bu çok da kolay bir iş değil ve sonuca ulaşıldığında da hasta için çok geç olabiliyor. Yılda 8 milyon kadar insan sepsisten dolayı yaşamını yitiriyor. Ayrıca bakteriyel veya viral ajanın tanımlanamadığı durumlarda doktorlar geniş ölçekli antibiyotikler kullanmak zorunda kalıyor, bu yaklaşım da genelde işe yaramadığı gibi bakterilerin ilaç direnci geliştirmesine sebep olabiliyor.

Cihaz, insanlarda bulunan MBL (mannose-binding lectin) proteinini kullanıyor. Bu protein kanda enfeksiyon sebebi olan ajanlara bağlanıyor. Araştırmacılar MBL’yi manyetik nanotaneciklerle kaplamış. Biodalak cihazına giren kan bu nanotaneciklerle kaplı proteinlerle karşılaştığında protein kandaki yabancı ajanları kendine bağlıyor ve daha sonrasında bir mıknatısla kandan çekiliyor. Sonrasında kan temizlenmiş olarak hastaya geri veriliyor.

Yapılan çalışmalarda deneklerin kanındaki bakterilerin %90’ı temizlenmiş. Araştırmacıların söylediğine göre insanlardaki kan miktarıyla (5 litre kadar) çalışmalar yapılmış ve bunlarda da başarılı olunduğu görülmüş.

Bu cihazla HIV, Ebola gibi çok daha zararlı ajanlardan insanları kurtarabilmenin mümkün olabileceğini söyleyen araştırmacılar yakın zamanda klinik deneylere başlayacaklar.

Kaynak: Bilimsol/Ayça Karnap

Leave A Reply

Your email address will not be published.