Yeni araştırmaya göre yarasaların hızlı evrimi, enfeksiyonları atlatma ve kansere karşı dirençli olmalarını açıklıyor

santa
1 Min Read

Oxford Üniversitesi Basımı’nda yayınlanan Genome Biology and Evolution dergisindeki yeni bir makale, yarasaların enfeksiyonları hem barındırabilme hem de hayatta kalabilme ve kanserden kaçınabilme özelliğinin hızlı evrilişleri sonucunda olabileceğini gösteriyor. Yarasalar, uçabilme yeteneklerinin yanı sıra uzun ömürleri, düşük kanser oranları ve güçlü bağışıklık sistemleri ile memeliler arasında dikkate değerdir. Yarasaların viral enfeksiyonları tolere etme yetenekleri, doğuştan gelen bağışıklık yanıtlarının alışılmadık özelliklerden kaynaklanıyor olabilir.

Bu özellikler, yarasaları araştırmak için ilginç bir hayvan haline getirir çünkü bu, insan sağlığı için sonuçlar doğurabilir. Örneğin, yarasaların viral enfeksiyonları tolere etmelerini sağlayan bağışıklık sistemi mekanizmalarını daha iyi anlayarak, araştırmacılar hayvanlardan insanlara hastalık salgınlarını önlemek için daha donanımlı olabilirler.

Araştırmacılar, Jamaika meyve yarasası ve Mesoamerican bıyıklı yarasası türlerinin genlerini sekansladılar ve bir dizi farklı yarasa ve memeli ile kapsamlı bir genetik analiz gerçekleştirdiler. Araştırmacılar, yarasalardaki altı DNA tamirle ilgili proteine ve 46 kanserle ilgili proteine genetik adaptasyonlar buldular. Bu proteinlerin genellikle kanseri baskıladığı daha önce bulunmuştur.

Araştırma ekibinin lideri Armin Scheben’e göre, “Yeni yarasa genlerini üretmek ve onları diğer memelilerle karşılaştırmak, antiviral ve anti-kanser genlerde olağanüstü yeni adaptasyonlar bulmamızı sağlamaktadır. Bu, yarasaların benzersiz biyolojisini araştırıp insanlarda yaşlanma ve hastalıkların, özellikle kanserin anlaşılması ve tedavisine yönelik içgörüler üretme adına ilk adımdır.”

Share This Article